بتن و ساختمان

محصول ابر روان کننده بتن یکی از مواد مکمل و افزودنی های شیمیایی بتن است که نسبت مصرف آب به بتن را به شدت کاهش می دهد و کاهنده آب بتن است.

 

ابر روان کننده بتن از نسل سوم روان کننده های بتن و مواد کاهنده آب بتن است که بر پایه کربوکسیلات ساخته می شود.

از این محصول برای ساختن بتن پر مقاومت، بتن خود تراکم و بتن آب بند استفاده می شود.

 

این محصول با جذب در ذرات سیمان و باز کردن کلوخه های آن ها کمک می کند تا واکنش هیدراتاسیون به شکل بهتری انجام شود.

 

ابر روان کننده بتن

کاهش آب درون بتن و کاهش مصرف آب نسبت به سیمان مصرفی یکی از عملکرد های ابر روان کننده بتن است. این افزودنی کاهنده شدید آب بتن است.

 

یکی از تفاوت های ابر روان کننده بتن با روان کننده بتن معمولی و فوق روان کننده بتن در حجم مصرف آن است. برای مثال تنها یک دبه از این محصول می تواند برای روان کردن حجم زیادی از بتن معادل یک کامیون حمل بتن استفاده شود.

 

ابر روان کننده بتن

اسلامپ بتن نشان دهنده میزان روانی بتن است، محصول ابر روان کننده بتن می تواند عدد اسلامپ بتن را به 20 برساند و تا جایی که امکان دارد بتن را روان و به حالت مایع تبدیل کند.

 

این افزودنی ذرات بتن را باز می کند و جلوی انباشته شدن بتن بر روی یکدیگر را می گیرد. این ماده با ایجاد یک بار الکتریکی همنام در بین ملوکول ها و ذرات سیمان، آن ها را از یکدیگر دور می کند و از جذب شدن و چسبیدن ذرات سیمان جلوگیری می کند.

 

ابر روان کننده بتن

میزان دقیق استفاده از این ماده باید در شرایط بتن ریزی و محیط کار مشخص شود. درصورت استفاده بیش از حد از این محصول بتن دچار آب انداختگی و جداشدگی می شود و ممکن است بتن ناگیر شود.

همچنین استفاده بیش از حد از این افزودنی در بتن حباب هوا ایجاد می کند و در نتیجه مقاومت بتن کاهش می یابد.

 

در شرایط عادی میزان مصرف این محصول تقریبا 0.5 درصد وزن سیمان مصرفی است و قبل از بتن ریزی عملیات اختلاط بتن باید به خوبی انجام شود.

ابر روان کننده بتن

این افزودنی یکی از مواد مهم مکمل بتن است و مقاومت بتن را در برابر ضربه، فشار های خمشی و کششی افزایش می دهد و از سایش و آسیب به بتن جلوگیری می کند.

 

همچنین این محصول مقاومت بتن را در برابر یون های مخرب و خورندگی توسط مواد اسیدی و بازی افزایش می دهد.

 

آسان شدن پمپ پذیری بتن برای مسیر های طولانی و جلوگیری از جمع شدگی بتن، کاهش زمان و هزینه ویبره و اجاره دستگاه ها و تجهیزات بتن ریزی از دیگر مزایای این افزودنی است.

 

ابر روان کننده بتن حتما باید پس از افزودن سیمان به مخلوط بتن اضافه شود زیرا این ماده با ذرات سیمان واکنش نشان می دهد و اگر پس از افزودن شن و ماسه به بتن اضافه شود، این ماده جذب ماسه و سنگ‌دانه ها می شود و خاصیت خود را از دست می دهد.

به عبارتی ابتدا باید شن و ماسه و آب ریخته شود و سپس سیمان و مقداری ابر روان کننده بتن با مخلوط آب به بتن اضافه شود

ابر روان کننده بتن

افزایش اسلامپ بتن بدون افزودن آب یکی از ویژگی های مهم این افزودنی بتن است. کاهش مصرف آب به بتن تا 40% امکان‌پذیر است. به عبارتی مصرف آب در ساخت و ساز تقریبا به نصف میرسد.

 

ابر روان کننده بتن پایه کربوکسیلات امکان ساختن بتن خود متراکم را فراهم می کند، این نوع بتن به ویبره و انرژی کمتری برای تراکم و پخش شدن نیاز دارد.

 

 

این محصول برای تولید بتن آماده، بتن پیش تنیده و قطعات پیش ساخته بتنی کاربرد زیادی دارد زیرا نفوذ پذیری بتن را افزایش می دهد و قالب بتن به خوبی پر می شود.

 

درصورت استفاده از این ماده برای تولید بتن، به سیمان کمتری نیاز خواهید داشت، استفاده زیاد از سیمان هزینه ساخت و ساز و ویژگی حرارت زایی بتن را به‌خصوص در هوای گرم بیشتر می کند و درنتیجه بتن دچار ترک می شود.

 

هنگامی که محل بتن ریزی پر از آرماتور و میلگرد است و سطح مورد نظر دارای شکاف ها و شیار های متعدد است ابر روان کننده به آسانی بتن را از این سطوح عبور می دهد و پخش می کند و بتن به دلیل نرم و مایع شدن می تواند به نقاط مختلف نفوذ کند.

 

اگر چه قیمت این افزودنی از روان کننده بتن معمولی بیشتر است ولی میزن مصرف آن هم کمتر است.

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱/۰۳/۱۶
بی نام